Navigácia
Obsah
Slovenské národné povstanie
Dňa 29. augusta si pripomíname 76. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP).
Slovenské národné povstanie bolo jednou z najvýznamnejších udalostí moderných slovenských dejín. Za jeho začiatok sa považuje 29. august 1944 s centrom v Banskej Bystrici. Jeho cieľom bolo odstránenie politického režimu na Slovensku, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom a snaha o pričlenenie Slovenska k obnovenej Československej republike. Malo sa uskutočniť v koordinácií s príchodom sovietskych vojsk na územie na východe Slovenska.
Príprava na začiatok SNP bola pomerne dlhá. V decembri 1943 bola podpísaná predstaviteľmi viacerých politických prúdov tzv. Vianočná dohoda. Týmto vznikla ilegálna Slovenská národná rada (SNR), ktorá mala konať v súlade s hodnotami neskoršieho povstania. Spomínaný akt predovšetkým inicioval z exilovej vlády vo Veľkej Británii Edvard Beneš.
Významnú rolu zohrali v roku 1944 partizánske oddiely, ktoré vyvíjali činnosť ako likvidácia pozemných komunikácii, útoky na Nemcov na území Slovenska a podobne. Slovenská armáda nebola schopná voči ním rázne zakročiť. Z toho dôvodu dochádza 29. augusta 1944 k vpádu vojsk nacistického Nemecka na územie Slovenska a okupácia.
V ten deň dochádza aj zo strany slovenských odbojových skupín k začiatku otvoreného odporu voči okupantom. Povstalecké územie predstavovalo najmä oblasť dnešného stredného Slovenska. Povstalci dokázali vzdorovať oveľa silnejšiemu protivníkovi takmer dva mesiace. Bojovalo sa vo veľmi ťažkých podmienkach, padlo veľké množstvo povstalcov, aj civilistov.
Každopádne, Slovenské národné povstanie bolo veľmi dôležitým a významným medzníkom počas obdobia Druhej svetovej vojny (1939-1945). Slováci tým jednoznačne preukázali svoj nesúhlas s ideológiou nacistického Nemecka a vtedajšej slovenskej vlády a prihlásili sa k hodnotám slobody a demokracie.
Posledná aktualizácia: 10. 8. 2020 11:06